0

اعدام در ملاعام در هرات؛ تقلید امارت اسلامی از نظام ولایی

بازدید 15<![CDATA[0 دقیقه

گروه طالبان روز شنبه سوم ماه مهر پس از تیرباران چهار تن به اتهام آدم‌ربایی، اجساد شان را در چهار نقطه پر تراکم شهر هرات آویزان کرده‌اند. هزاران تن از ساکنان هرات در غرب افغانستان جلو چشمان خود اجساد این افراد را مشاهده کرده‌اند. پس از ۲۰ سال حالا با روی کار آمدن طالبان اعدام افراد متهم، بدون حکم دادگاه در هرات از سر گرفته شد.

در دوران نخست حاکمیت طالبان نیز  آن‌ها افراد را بدون محاکمه در ملا عام اعدام می‌کردند و حتی استادیوم ورزشی هرات به مکانی برای اعدام‌های بدون حکم دادگاه تبدیل شده بود.

برخی از شهروندان افغانستانی معتقدند در افغانستان زیر پرچم طالبان مانند جمهوری اسلامی ایران، اعدام‌ها صورت خواهد گرفت و افغانستان در سطح جهان به یک کشور بدنام در بخش حقوق بشر تبدیل خواهد شد . این در حالی است که طی دو دهه اخیر در افغانستان چندین موارد اعدام در افغانستان بسیار کم بوده است.

***

مردم هرات از آویزان کردن اجساد چهار فرد متهم به آدم‌ربایی  در نقاط پر تراکم شهر شوکه شدند. برای بسیاری‌ها این نخستین تجربه مشاهده اعدام افراد بوده است.  البته شماری از ساکنان هرات نیز از این اقدام گروه طالبان استقبال کرده‌اند و از سر شوق ویدیو ضبط کردند و حتی عکس سلفی هم با اجساد گرفتند.

«مولوی شیراحمد عمار» معاون والی طالبان برای هرات در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» مدعی است که چهارفردی که از سوی شان اعدام شده، یک سرمایه‌گذار و پسرش را حوالی ساعت نه و چهل و پنج دقیقه روز شنبه از منطقه «درب ملک» در مرکز شهرهرات ربودند، اما در یک تلاش نافرجام در ایست بازرسی جنگجویان طالب مواجه شدند.

او می‌گوید که این چهار تن در جریان تیراندازی به سوی جنگجویان طالبان کشته شده‌اند و متعاقباً در چهاراه‌های «مستوفیت»، «درب ملک»، «درب عراق» و «چوک گل‌ها» از جرثقیل آویزان شده‌اند، تا درس عبرتی برای دیگر آدم ربایان باشند: «به مردم هرات اطمینان می‌دهم که کسانی که باعث ناامنی ملت ما می‌شوند، نمی‌گذاریم که زندگی بکنند. قبلاً یک مورد آدم‌ربایی در هرات رخ داد که توسط فرمانده پلیس یک آدم‌ربا کشته و دو تن دیگر زندانی شدند. این چهار نفری آدم‌ربایی که امروز کشته شدند، به‌خاطر این  آویزان شده‌اند، تا درس عبرتی به دیگران باشد، تا مردم را ناآرام نکنند.»

برای بسیاری از مردم هرات اما سوال بزرگ این است که چرا هیچ اطلاعی از افرادی که از نزد آدم‌ربایان رها شده‌اند، نیست و چرا طالبان حتی یک عکس و ویدیو هم از جریان عملیات برای بازداشت آدم‌ربایان  منتشر نکرده‌اند.

پرسش‌هایی که تا کنون از سوی طالبان  بی پاسخ مانده است. آن‌ها  جزییات بیشتری در مورد چگونگی رهایی دو فرد از دست آدم‌ربایان ارائه نمی‌کنند.

بیش از یک دهه است که آدم‌ربایی در هرات وجود دارد؛ چرا که هرات با حضور صدها صنعت‌گر و سرمایه‌گذار به قطب اقتصادی افغانستان مشهور است.

حکومت قبل از طالبان بارها بر مبارزه جدی با آدم‌ربایی تأکید کرده بود، اما نتوانسته بود که ریشه این معضل را خشک کند.

اعدام افراد به اتهام آدم‌ربایی موافقان و منتقدانی دارد. موافقان معتقدند که برخورد جدی و قاطع با آدم‌ربایان، زمینه را برای مهار آدم‌ربایی و فراهم می‌کند.

«محمد علی» که ۳۰سال دارد و برای تماشا آویزان کردن یک آدم‌ربا به چهاراهی «مستوفیت» در نزدیکی دفتر فرماندار هرات آمده است، در گفت و گو با «ایران‌وایر» خواستار اعدام فوری افراد متهم به آدم‌ربایی است: «چهار نفر دیگر را دولت همین قسم اعدام کند، دیگر جرایم و دزدی از بین می‌رود. دزد و آدم‌ربا که اعدام شود، امنیت تأمین می‌شود.»

در کنار افراد عادی جامعه هرات، «حمیدالله خادم»، رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» از آغاز روند اعدام‌ها استقبال می‌کند.

اما بیش‌تر طبقه با سواد و روشن‌فکر جامعه مخالف سرسخت اقدامات فراقانونی طالبان هم چون اعدام‌ها هستند و تدوام این روند را ترویج خشونت در جامعه می‌دانند.

«فرشاد محمدی» یکی از فعالان مدنی هرات است. او در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، طالبان را متهم به برپایی دادگاه‌های صحرایی می‌کند و مدعی است که طالبان با  نشان دادن چهره خشن از خود، در تلاش برای سرکوب مردم هستند: «طالبان یک چهره خشن از خود به نمایش می‌گذارند و هیچ‌گاهی طالبان به ارزش‌های حقوق بشری پایبند نیستند و ما در آینده نیز شاهد کارهای خلاف قانون از سوی گروه طالبان خواهیم بود.»

او از جامعه جهانی می‌خواهد که فشار بیشتری بر طالبان وضع کنند، تا جلو خودسری‌های این گروه گرفته شود.

«عزیز نیک‌یار» یکی از نویسندگان افغانستانی است. او اعدام افراد بدون حکم دادگاه را خلاف موازین حقوق‌بشری توصیف می‌کند. او به «ایران وایر» می‌گوید: «تعیین اتهام یک متهم باید در دادگاهی شفاف و با صلاحیت انجام شود، با حضور قاضی، وکلا و شواهد. تعیین مجازت یک مجرم نیز باید در یک دادگاه با صلاحیت صورت بگیرد. دادگاه صحرایی و نشان دادن اجساد در شهرها به صورت علنی بسیار نا بجا و خلاف هر گونه ارزش‌های انسانی و خلاف هر گونه قواعد دادگاه است.»

این چهار اعدام  در هرات در حالی رخ داده است که به‌تازگی «نورالدین ترابی» سرپرست اداره زندان‌های طالبان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته  که اعدام و قطع دست در افغانستان دوباره عملی خواهد شد.

او هم چنین افزوده است که کابینه طالبان در حال تصمیم‌گیری در مورد اجرای این مجازات در ملاء عام است.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :