0

اعتصاب غذای ۶ زندانی سیاسی در اعتراض به نقش مقامات در مرگ بکتاش آبتین

بازدید 9<![CDATA[13 ساعت،33 دقیقه

استان‌وایرـ اعتصاب غذای خشک شش زندانی سیاسی محبوس در بند هشت زندان اوین در اعتراض به نقش «آشکار» مقامات جمهوری اسلامی در مرگ «بکتاش آبتین»، شاعر و فیلمساز زندانی که روز شنبه ۱۸ دی‌ماه درگذشت، وارد سومین روز خود شد.

روز جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰، «سهیل عربی»، زندانی عقیدتی سابق در توییتی، ضمن تایید این خبر، اسامی این شش نفر را «صادق امیدی»، «حمید حاج جعفر کاشانی»، «محمود علی‌نقی»، «پیمان پورداد»، «علی اصغر حسنی‌راد» و «مهدی دارینی» اعلام کرده است.

او همچنین در توییت خود تاکید کرده که اعتصاب غذای این زندانیان سیاسی، «کامل» یعنی «بدون آب و خوراک» است.

علاوه بر این، این شش زندانی سیاسی در بیانیه‌ای دلیل اعتصاب خود را «قصور آشکار مسوولان زندان، قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در مرگ بکتاش آبتین» و همچنین «عدم پاسخ به مطالبات خود از جمله پذیرش و عذرخواهی مسئولان مذکور در رسانه‌های رسمی کشور» اعلام کرده‌اند.

پیش از این نیز، شماری از زندانیان سیاسی در زندان‌های فشافویه و رجایی‌شهر کرج با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به مرگ بکتاش آبتین در اثر عدم دسترسی به‌موقع به درمان، واکن نشان داده بودند. آن ها، این اقدام جمهوری اسلامی را ادامه قتل‌ روشنفکران در دهه ۷۰، موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای»، خطاب کرده بودند. 

بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز ۴۷ ساله‌ای بود که با اتهاماتی نظیر عضویت در «کانون نویسندگان ایران» و نوشتن کتاب ۵۰ ساله کانون، با وجود بیمایر زمینه‌ای در مهرماه ۱۳۹۹ و در اوج شیوع ویروس کرونا به زندان اوین منتقل شد.

او در زندان دو بار به کووید ۱۹ مبتلا شد و چند هفته پیش با درگیری ریه به بیمارستان منتقل شد. 

پیش از این همسر آبتین در گفت‌وگو با «خبرنگاری جرم نیست» گفته بود: «خواستند او را بکشند. به کما رفته است و جانش در خطر است».

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :