0

اعتراض گسترده جامعه بین المللی به اعدام آرمان عبدالعالی

بازدید 9


اعتراض گسترده جامعه بین المللی به اعدام آرمان عبدالعالی

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان‌های مدافع حقوق بشر اعدام آرمان عبدالعالی، کودک مجرم متهم به قتل در ایران، را قویا محکوم کرده و آن را نقض تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی خوانده اند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه (۲۴ نوامبر/۳ آذر) اعدام آرمان عبدالعالی ۲۵ ساله را “عمیقا نگران کننده و تکان دهنده” توصیف کرد.

این سخنگو گفت: “ما همچنین متاسفیم که طی دو ماه گذشته عبدالعالی شش بار پیش از اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و هر بار قبل از اجرای حکم به تعویق می‌افتد.”

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در نروژ اعدام آرمان عبدالعالی را یک “جنایت بین‌المللی” توصیف کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: “آرمان علاوه بر اینکه به جرمی که در سن کمتر از ۱۸ سال سن داشته و نقض قوانین بین المللی است، بر اساس اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شده بود، بدون محاکمه عادلانه و روند عادلانه به اعدام محکوم شد”.

او افزود: انتقال‌های مکرر برای اعدام و سپس بازگرداندن او بدون هیچ توضیحی به منزله “شکنجه روانی” است.

جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمار اعدام کودکان یا افراد زیر ۱۸ سال را در جهان دارد.

اتحادیه اروپا نیز اعدام آرمان عبدالعالی را به عنوان نقض معاهدات بین المللی محکوم کرده است.

سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: “اتحادیه اروپا این اعدام را به شدیدترین وجه محکوم می کند.”

او افزود: اتحادیه اروپا “دوباره یادآوری می کند که احکام اعدام برای جرائم ارتکابی توسط افراد زیر ۱۸ سال مغایر با تعهدات بین المللی در چارچوب میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک است.”

عفو بین الملل می گوید که دادگاه در صدور حکم به “اعترافات آلوده به شکنجه” تکیه کرده بود.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “اجازه آخرین ملاقات به پدر و مادر آرمان عبدالعالی داده نشده است.”

براساس این گزارش آرمان عبدالعالی، متولد ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۴ است و در زمان ارتکاب قتل انتسابی در سال ۱۳۹۲ تنها ۱۷ سال سن داشته و اتهام این قتل درحالی وارد شده که تا امروز هیچ جسدی کشف نشده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از اعدام آرمان عبدالعالی با هشدار درباره خطر اعدام اعلام کرده بود که او در زمان دستگیری کودک بوده است و اعدام او نقض فاحش قوانین بین‌المللی خواهد بود.
Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :