0

اعتراضات خیابانی در آنکارا و استانبول پس از سقوط ارزش لیر ترکیه

بازدید 13به دنبال حمایت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از سیاست‌ مالی دولت و کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور، شبکه‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات شهروندان به تداوم افت ارزش لیر منتشر کردند.

روزنامه جمهوریت گزارش داد که ده‌ها نفر سه‌شنبه در یکی از خیابان های شلوغ آنکارا، پایتخت ترکیه، دست به راهپیمایی زدند و رجب طیب اردوغان را به سوء مدیریت اقتصاد متهم کردند و خواستار استعفای دولت او شدند.

در برخی از این تصویر که سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، معترضان شعار «استعفای حزب عدالت و توسعه» را می‌دهند.

«ما در حال غرق شدن هستیم»، «دولت استعفا» و «ما قادر به تامین زندگی خود نیستیم» از جمله شعارهای این اعتراضات بوده است.

در همین زمینه، گزارش شبکه‌های اجتماعی حاکی است که در استانبول پلیس برای جلوگیری از تجمع معترضات میدان «تقسیم» را مسدود کرده است.

ارزش برابری لیر در مقابل دلار آمریکا سه‌شنبه به ۱۳.۴۵ افت کرد ولی بعد از ظهر به وقت محلی این برابری کمی جبران شد و به ۱۲.۵۱ رسید.

رسانه بین المللی می‌گویند، این دومین کاهش شدید ارزش لیر در تاریخ ترکیه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر سال جاری تاکنون نرخ بهره را ۴ درصد کاهش داده است که این امر نگرانی‌ها را در مورد استقلال این کشور از دولت رجب طیب اردوغان افزایش داده است.

رئیس جمهوری ترکیه از سال ۲۰۱۹ تاکنون سه رئیس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، رجب طیب اردوغان معتقد است که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می شود و به همین دلیل با فشار بر بانک مرکزی ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره شد که به گفته او می‌تواند با رونق صادرات کشور به ایجاد اشتغال کمک کند.

این در حالی است که نرخ تورم در سال جاری به حدود ۲۰ درصد رسیده و افت چشمگیر ارزش لیر باعث شده است که بسیاری از مردم پس‌اندازهای خود را از دست بدهند.

بسیاری از اقتصاددان‌های ترکیه کاهش نرخ بهره را اقدامی «غیرمسئولانه» توصیف کرده و احزاب مخالف دولت خواستار برگزاری انتخابات زودرس شده‌اند.

کارشناسان مالی بین‌المللی نیز هشدار می‌دهند که اگر سقوط ارزش لیر ادامه پیدا کند بسیاری از مردم ترجیح خواهند داد که پس‌اندازهای خود به دلار را از سیستم بانکی ترکیه خارج کنند و در آن صورت این کشور با یک بحران ارزی جدی روبرو خواهد شد.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :