0

از هر پنج فلسطینی «چهار نفر» خواهان استعفای محمود عباس هستند

بازدید 17تازه‌ترین نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته از فلسطینیان نشان می‌دهد که از هر پنج فلسطینی «چهار نفر» خواهان استعفای محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، هستند.

بیش از نیمی از حامیان کناره‌گیری محمود عباس خواهان سپردن رهبری فلسطینی به جنبش حماس هستند.

این نظرسنجی نشان‌دهنده خشم عمیق فلسطینی‌ها از مرگ یک فعال سیاسی در بازداشت نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان و سرکوب اعتراضات فلسطینیان در تابستان امسال است.

این نظرسنجی که نتایج آن روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور منتشر شد، نشان از آن دارد که حمایت فلسطینیان از جنبش حماس در باریکه غزه که رقیب اصلی جنبش فتح و کادر رهبری میانه‌روی فلسطینی در کرانه باختری است، رو به افزایش بوده و در همان حال، آقای عباس بیشتر به حاشیه رانده شده است.

از نگاه عامه فلسطینیان، حماس در عملیات جنگی اوایل تابستان امسال در برابر ارتش قوی اسرائیل «پیروز میدان» بوده است.

۴۵ درصد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که حماس باید سکان‌دار رهبری باشد در حالی که تنها ۱۹ درصد، جنبش غیرمذهبی فتح و محمود عباس را هنوز لایق این نقش می‌دانند.

خلیل شقاقی، رئیس موسسه بررسی افکار عمومی و سیاست‌گذاری فلسطینیان در رام‌الله، که نظرسنجی را انجام داده، به آسوشیتدپرس گفته است که این «بدترین» نتایج به‌دست آمده در یک نظرسنجی در مورد جایگاه محمود عباس در ۱۷ سالی است که از رهبری وی سپری شده است.

با این حال، جامعه بین‌المللی هنوز محمود عباس، رهبر ۸۵ ساله سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش فتح، را «شریک اصلی» در روند صلح با اسرائیل تلقی می‌کند.

از سوی دیگر، بیش از یک دهه است که مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی در رکود کامل قرار گرفته و دیدار غیرمنتظره ماه گذشته بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، با آقای عباس در رام‌الله نیز تحولی ایجاد نکرد و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، با اکراه درباره آن سخن گفت.

محمود عباس در اوایل بهار امسال انتخابات فلسطینی را که قرار بود پس از سال‌ها وقفه، به صورت سراسری در کرانه باختری، نوار غزه و شرق اورشلیم برگزار شود، لغو کرد. بسیاری از کارشناسان تاکید داشتند که شکست قطعی فتح دلیل اصلی لغو انتخابات بود.

اندکی بعد، قصد اسرائیل در اخراج شماری از ساکنین محله قدیمی «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس به اعتراض‌های گسترده و عملیات جنگی میان حماس و ارتش اسرائیل منجر شد که در نتیجه آن، فلسطینی‌ها حماس را «پیروز» این درگیری تلقی کرده و محمود عباس و حکومت او را به عدم کمک به تحقق آرمان فلسطینیان متهم کردند.

ماجرای مرگ نزار بنات، یک فعال فلسطینی سکولار اما مخالف تشکیلات خودگردان که تیرماه امسال ساعاتی پس از بازداشت توسط نیروهای تشکیلات خودگردان در بازداشتگاه جان داد، اعتراضات مردمی در کرانه باختری علیه حکومت فلسطینی را شعله‌ور کرد و معترضین خواهان استعفای آقای عباس شدند.

نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان شماری از معترضین را زخمی و تظاهرات را به شدت سرکوب کردند.

پس از اعتراض‌های مردمی و نیز درخواست آمریکا و برخی از کشورهای دیگر، حکومت فلسطینی از بازداشت ۱۵ افسر و نیروی امنیتی مرتبط با پرونده مرگ نزار بنات خبر داده بود.

حدود سه ماه پس از آن رویدادها، تازه‌ترین نظرسنجی نشان می‌دهد ۶۳ درصد از فلسطینیان معتقدند که نزار بنات به دستور کادر سیاسی یا نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردانی «به قتل رسیده» است در حالی که تنها ۲۲ درصد مرگ او در بازداشتگاه را «یک اشتباه» می‌دانند.

۷۴ درصد از فلسطینیان تاکید کرده‌اند که بازداشت تظاهرکنندگان در کرانه باختری به‌دست نیروهای وابسته به حکومت محمود عباس پایمال کردن آزادی‌ها و حقوق اساسی شهروندی است.

نظرسنجی با سه درصد خطای احتمالی، از میان ۱۲۷۰ تن و به صورت رو در رو، هم در کرانه باختری و هم در باریکه غزه صورت گرفته است.

با افت شدید جایگاه محمود عباس، این یکی از بالاترین مقاطع در کسب محبوبیت حماس در نظر فلسطینیان، از آغاز پایه‌گذاری این جنبش اسلامگرا و متحد ایران، در ۳۳ سال اخیر است.

آمریکا، اسرائیل و شماری از عوامل جامعه جهانی حماس را گروه تروریستی می‌دانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ف.ر/ک.رمنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :