0

از هر دو جوان زیر ۳۰ سالِ ایرانی یک نفر تمایل به مهاجرت دارد

بازدید 106بر اساس نظرسنجی یک مؤسسه در داخل ایران که نتایج آن روز چهارشنبه، ۲۴ آذر، منتشر شد، تمایل به مهاجرت در ایران حدود دو برابرِ میانگین جهانی و کمی بالاتر از میانگین منطقه است.

در این نظرسنجی آمده است: «تقریباً از هر دو نفر جوان زیر ۳۰ سال یک نفر مایل به مهاجرت است.»

بر اساس این نظرسنجی که مؤسسه‌ای به‌نام «کیو» در داخل ایران از جامعه‌ آماری ۱۳۰۰‌ نفره بالای ۱۸ سال ساکن کشور انجام داده، یک‌سوم پاسخگویان (۳۳ درصد) گفته‌اند در صورت فراهم بودن شرایط مایل‌اند مهاجرت کنند.

این در حالی است که، به‌گفته این مؤسسه، تمایل به مهاجرت در ایران در سال ۹۵ زیر ۳۰ درصد بوده و پژوهش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که میانگین تمایل به مهاجرت در جهان ۱۵ درصد، غرب آسیا ۲۴ درصد و جنوب شرقی آسیا فقط ۷ درصد است.

از دیگر یافته‌های این نظرسنجی این است که تمایل به مهاجرت در بین ساکنان تهران، مراکز استان، افراد با تحصیلات دانشگاهی، مجردها و جوانان (۱۸ تا ۳۰ سال) به‌ طور معناداری بیشتر از میانگین کشوری است.

عوامل اقتصادی مهم‌ترین انگیزه افراد برای مهاجرت اعلام شده و ۸۰ درصد از پاسخگویان دستیابی به موقعیت بهتر اقتصادی یا فرار از وضعیت بد اقتصادی را انگیزه اصلی خود برای مهاجرت عنوان کرده‌اند.

رادیوفردا قادر به تأیید مستقل این نظرسنجی و نتایج آن نیست و ممکن است نظرسنجی‌های دیگر این نتایج را بیشتر یا کمتر نشان بدهد، اما «سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰» که توسط رصدخانه مهاجرت ایران و زیر نظر پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی‌ شریف در هفته اول مرداد امسال منتشر شد، نشان می‌دهد که خروج دانشجویان از کشور از ۱۹ هزار در سال ۲۰۰۳ به حدود سه برابر یعنی ۵۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که در دو سه سال گذشته، با توجه به فشارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گرایش به مهاجرت در بین اقشار مختلف جامعه ایران افزایش چشمگیر یافته و آمار دقیقی درباره مهاجرت‌های غیرقانونی نیز در دست نیست.

در گزارش سالنامه مهاجرتی ایران در این باره آمده است که بر اساس تعداد ایرانیانِ در وضعیت پناهجویی در سال ۲۰۲۰، ایران رتبه ۱۴ را در میان ۱۹۵ کشور داشته است.

در این گزارش همچنین آمده است که در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۲ هزار مهاجر با تابعیت ایرانی وارد ترکیه شده‌اند، در حالی که این تعداد در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :