0

اتاق بازرگانی تهران: تورم ایران شش برابر تورم عراق است

بازدید 17


در حالیکه سرمایه های ایرانیان به صورت رایگان در اختیار حزب الله لبنان، تروریست های عراق و یمن قرار میگیرد، اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده در تیرماه ۲۷۰۰، میزان تورم در ایران نسبت به ترکیه ‌وعراق وضعیت بدتری داشته است. همچنین، افزایش ماهانه نقدینگی نیز در مرداد امسال به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ایسنا به‌ نقل ‌از تازه‌ترین ارزیابی هیات‌ نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، گزارش داده: «تورم همچنان اصلی‌ترین عامل نگران‌کننده اقتصاد ایران است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران در تیر بیش از ۴۳ درصد تورم داشته و تنها اقتصاد آرژانتین با تورم ۵۱ درصدی عمل‌کرد بدتری از ایران داشته است. در طول این مدت، تورم ترکیه ۱۹ درصد، برزیل ۹ درصد، پاکستان ۸.۴ درصد، عراق ۷.۴ درصد و روسیه ۶.۵ درصد، عربستان ۰.۴درصد و چین یک درصد بوده است. به این ترتیب تورم ایران در این مدت ۵.۹ برابر عراق و ۲.۳ برابر ترکیه بوده.»

ارزیابی این نهاد صنفی بخش خصوصی و کارفرمایی می‌افزاید: «در این بین میزان افزایش ماهانه پایه پولی کشور همچنان روند صعودی را ادامه داده و افزایش ماهانه نقدینگی نیز در مرداد امسال به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده.»

پایه‌پولی در اقتصاد عبارت‌است از سپرده‌های بانک‌های تجاری نزد بانک‌مرکزی، به‌علاوه پول‌نقد در گردش در دست مردم و به‌اضافه پول‌های نقد فیزیکی که در بانک‌ها نگه داری می‌شود.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :