0

آیا برادرم می تواند همسر سابقش را ممنوع‌الخروج کند؟

بازدید 18



<![CDATA[12 ساعت،44 دقیقه

سلام؛
برادر من حدود ۱۸ سال است که در فرانسه زندگی می‌کند. ۱۵ سال قبل با خانمی در ایران آشنا شد و کارهای مهاجرتش به فرانسه را درست کرد و بعد با این خانم ازدواج کرد. الان یک دختر ۱۱ ساله هم دارند. این خانم دو سال قبل رفت در فرانسه تقاضای طلاق داد و آن جا مهریه‌اش را به اجرا گذاشت. قبل از این کار، برادرم یک آپارتمان در ایران خریده و به نام او کرده بود. خانم در فرانسه طلاق گرفت با مقداری پول از برادرم. اما طلاق آن‌ها در ایران ثبت نشده است. الان متوجه شده‌ایم این خانم برای دیدار خانواده‌اش به ایران آمده است. می خواستم بدانم راهی هست که برادرم او را ممنوع‌الخروج و یا طور دیگری اذیت کند؟ آیا می‌شود آپارتمانی که این‌جا برادرم به نامش کرده است را پس گرفت؟

با سلام؛
خدمت‌تان عرض شود که بر اساس ماده ۱۹ «قانون گذرنامه»، مرد می‌تواند زن خود را به نوعی ممنوع‌الخروج کند. برای این کار باید به اداره گذرنامه مراجعه کرد. شاید کنسولگری‌ها هم این کار را بکنند. اما مساله قابل توجه این است که چون محل اقامت این زن و شوهر فرانسه است و در ایران، این دو نفر هنوز زن و شوهر هستند، اگر هم او را ممنوع‌الخروج کند، زن به راحتی می تواند از دادگاه اجازه خروج بگیرد. در مورد آپارتمان عرض شود که خیر، این امکان وجود ندارد؛ مگر این که ثابت شود از طرف شوهر به خانم هبه داده شده است و هنوز همان آپارتمان در ملکیت خانم باشد. توجه بفرمایید هدف قانون، اذیت کردن یک شخص نیست بلکه رسیدن به حق است.
موفق باشید. 

 

]]>



Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




Enter Captcha Here :