0

آمار جان‌باختگان کرونا در ایران از ۱۱۹ هزار نفر گذشت

بازدید 13با وجود اعلام قبلی مبنی بر بسته بودن مرزهای زمینی ایران به عراق، حدود دو هزار نفر که قصد حضور در مراسم اربعین را دارند، در پایانه مهران «بدون غذا و امکانات سرگردان هستند».

خبرگزاری مهر روز شنبه، سوم مهر، نوشت که حضور این جمعیت در مرز مهران به دلیل انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر باز بودن این مرز زمینی بوده است.

به گزارش مهر، «برخی از این افراد حتی ویزا هم ندارند».

بر اساس برخی گزارش‌ها در سایر مرزهای زمینی به سمت عراق نیز ازدحام‌های مشابهی دیده می‌شود.

این در حالی است که مقامات ایران پیش از این اعلام کرده بودند که تمام مرزهای زمینی به عراق شامل مهران، خسروی، شلمچه و چذابه مسدود است و امکان پیاده‌روی شهروندان ایران از مرزهای ایران برای حضور در مراسم اربعین به دلیل کرونا وجود ندارد.

مقامات ایران در هفته‌های گذشته بارها اعلام کرده بودند که با وجود اختصاص ۶۰ هزار نفر ظرفیت برای حضور در مراسم اربعین از سوی دولت عراق، بر اساس توافق بین دو کشور، «طریق هوایی» تنها راه حضور در مراسم اربعین است و افراد پیش از پرواز نیز باید «ویزای رایگان» دریافت کنند، اما بازگشت آن‌ها از مرز زمینی امکان‌پذیر است.

مراسم اربعین روز پنجم مهر است، اما سفر شهروندان ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین امسال در شهرهای عراق به دلیل کرونا با حواشی بسیاری در هفته‌های گذشته همراه بوده است.

ابطال مجوزهای پرواز برای یک شرکت هواپیمایی عراقی به دلیل بی‌توجهی به لزوم دریافت ویزای رسمی، همچنین انتقال مسافران کربلا با یک هواپیمای نظامی دو طبقه، بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله این حواشی بوده است.

خبرگزاری فارس نیز روز جمعه از قطع پای یک شهروند ایرانی خبر داده بود که در مسیر عبور از بی‌راهه‌های مرز مهران روی مین جنگی رفته بود.

پیش از شیوع کرونا در چند سال متوالی شهروندان ایران برای حضور در مراسم اربعین با پای پیاده از مرزهای ایران راهی شهرهای مذهبی عراق از جمله کربلا می‌شدند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :