0

آزادی مدیر شرکت هوآوی پس از توافق با آمریکا؛ منگ وانژو راهی چین می‌شود

بازدید 19منگ وانژو، مدیر مالی شرکت چینی «هوآوی» با دادستا‌ن‌های آمریکایی بر سر پرونده‌اش در خصوص «کلاهبرداری بانکی» به توافق رسیده است. این توافق راه را برای پایان یافتن حصر خانگی او در کانادا و بازگشت به چین باز کرد.

خانم منگ وانژ در دی ماه سال ۱۳۹۷ در فرودگاه ونکوور کانادا و به درخواست آمریکا و به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد. او سپس با قید وثیقه آزاد و در خانه خود در ونکوور حصر خانگی قرار داشت.

خانم منگ وانژو متهم بود که از طریق اختلاس بانکی، اچ‌اس‌بی‌سی را از ارتباطات هواوی با شرکتی در ایران بی‌خبر گذاشته و اچ‌اس‌بی‌سی را با ریسک جریمه شدن به خاطر نقض تحریم علیه تهران روبه‌رو کرده‌است.

پرونده خانم منگ وانژ و درخواست آمریکا برای استرداد او، به یکی از موارد اختلاف بین پکن و واشینگتن بدل شده بود.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است منگ وانژ مسئولیت نقش خود را در کلاهبرداری از موسسات مالی جهانی پذیرفته است.

یک منبع مطلع به رویترز گفته است، مدیر مالی شرکت چینی «هوآوی» شامگاه جمعه ونکوور را به مقصد چین ترک می‌کند.

دیوید کسلر، دستیار دادستان فدرال آمریکا گفت که منگ وانژ در جلسه دادگاه فدرال در بروکلین نیویورک در روز جمعه به طور مجازی و از طریق ویدئو آن حضور داشت .

دستیار دادستان فدرال آمریکا اضافه کرد، اگر خانم منگ وانژ به تمام تعهدات خود طبق این توافقنامه، که در دسامبر ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد، عمل کند، دادستانی نیز اتهامات علیه وی را لغو می‌کند.

به گفته دیوید کسلر، خانم منگ با قید وثیقه شخصی آزاد می‌شود و ایالات متحده قصد دارد درخواست خود را برای استرداد به کانادا پس بگیرد.

یک قاضی کانادایی هم پس از جلسه دادگاه در نیویورک دستور آزادیخانم منگ وانژ و ازادی وثیقه او را امضا کرد. با این حکم قاضی کانادایی، مدیر مالی شرکت چینی «هوآوی» پس از نزدیک به سه سال حبس خانگی آزاد شد.

رویترز می‌گوید، توافق دادستان‌های آمریکایی با مدیر مالی شرکت چینی «هوآوی» می تواند باعث شود که در واشنگتن انتقادات از رویکرد جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در قبال چین تشدید شود.منتقدان دولت جو بایدن را به ناتوانی در مقابله با چین متهم می کنند.

با استفاده از رویترزSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :