0

آرمان عبدالعالی به خاک سپرده شد

بازدید 13<![CDATA[0 دقیقه

«آرمان عبدالعالی» امروز چهارم آذر۱۴۰۰ به خاک سپرده شد. او که در سال ۱۳۹۴، در حالی که تنها ۱۷ سال داشت، به قتل دوست دخترش، «غزاله شکور» متهم شده بود، با وجود ابهامات بسیار در پرونده‌اش و هشدارهای سازمان‌های حقوق بشری، روز گذشته اعدام شد.

***

مراسم خاک‌سپاری «آرمان عبدالعالی» امروز چهارم آذر ۱۴۰۰ برگزار شد. آرمان را روز گذشته با وجود درخواست نهادهای بین‌المللی حقوق بشر برای لغو مجازات اعدام او، به دار آویختند. 

آرمان عبدالعالی متهم بود در سال ۱۳۹۴، زمانی که تنها ۱۷ سال داشته، دوست دخترش، «غزاله شکور» را به قتل رسانده است. 

به گفته فعالان حقوق بشر و وکلای پرونده، علاوه بر این که آرمان در زمان قتل زیر سن قانونی مجازات قرار داشته، ابهامات زیادی در این پرونده وجود دارد و به سوالات بسیاری در این باره پاسخ داده نشده است. 

جسد غزاله شکور هرگز پیدا نشد و برخی مدعی شدند او را زنده ملاقات کرده‌اند. اما به گفته خانواده آرمان، این ادعاها هیچ‌گاه جدی گرفته نشده و دنبال نشده‌اند. 

آرمان عبدالعالی بر اساس اعترافاتی که در زندان انجام داد، به اعدام محکوم شد. او بعدها اعلام کرد که تحت شکنجه و آزار وادار به اعتراف به قتل غزاله شکور شده است. 

مهر سال جاری، «سازمان عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه‌ای، از صدور حکم اعدام برای آرمان عبدالعالی انتقاد و تاکید کرده بود که روند دادرسی و صدور حکم برای او ناعادلانه بوده و مجازات مرگ صادر شده بر خلاف قوانین بین‌المللی و تعهدات ایران تحت «کنوانسیون حقوق کودک» و «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: «مقامات ایران با طرح این ادعا که تصمیم نهایی درباره اجرای برنامه اعدام آرمان عبدالعالی به عهده آن‌ها نیست و دستگاه قضایی تلاش‌های خود را برای اخذ رضایت خانواده مقتول به اتمام رسانده است، اصول مرتبط با نظام عدالت کیفری اطفال و نوجوانان را به سخره گرفته‌اند و در حال گم‌راه کردن افکار عمومی و جامعه بین‌المللی هستند.»

اشاره سازمان عفو بین‌الملل به مجازات «قصاص نفس» در «قانون مجازات اسلامی» است که نهادهای حقوق بشری آن را مخالف موازین حقوق بشر می‌دانند.  

در قوانین اسلامی، مجازات قتل، قصاص است و انجام این مجازات بر عهده اولیای دم گذاشته می‌شود. 

پرونده آرمان یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های قتل در سال‌های اخیر به شمار می‌رود که رسانه‌ای شده است. آرمان شش بار پای چوبه اعدام رفت و در نهایت روز گذشته به دار آویخته شد. قوه قضاییه در خبر اعلام اجرای حکم آرمان آورده است که با وجود تلاش‌های دستگاه قضایی، خانواده غزاله شکور رضایت نداده‌اند: «حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پی تقاضا و عدم گذشت خانواده غزاله شکور و علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی دستگاه قضایی، شورای حل اختلاف و فعالین فرهنگی و اجتماعی کشور طی سال‌های اخیر به منظور جلب رضایت اولیای دم که تا آخرین لحظات هم ادامه داشت، سحرگاه امروز سوم آذر ماه در زندان رجایی‌شهر اجرا شد.»

او امروز با بدرقه خانواده و دوست‌دارانش به خاک سپرده شد.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :